|
|
Subject:
Marketing
Category: Business and Money > Advertising and Marketing Asked by: dana3-ga List Price: $20.00 |
Posted:
25 Mar 2004 03:54 PST
Expires: 24 Apr 2004 04:54 PDT Question ID: 320335 |
I need to determine the weighted average price per ounce for Potatoe Chips. I am not sure if I should use the package size x suggested retail price or if I should use size x suggested retail price/selling price to retailer. Your help is greatly needed. Here is the snacks price list: Package size Suggested Retail Price Selling Price to Retailer 2-1/4 ounce $0.69 $0.385 7 ounce $1.69 $1.240 11 ounce $2.39 $1.732 And this is the question: Calculate the weighted price per ounce for Potatoe Chips. |
|
Subject:
Re: Marketing
Answered By: omnivorous-ga on 25 Mar 2004 06:43 PST Rated: |
Dana3 -- I'm not surprised at your question: you have the wholesale price and the consumer price. As a result, there are TWO weighted average prices -- one from the wholesaler and one to the consumer (assuming no discounting or bundled pricing of chips). This is identical to the difference between two government measures -- the Consumer Price Index and the Producer Price Index. The PPI used to be called the "wholesale price index" but wholesalers wanted the blame for inflation put on manufacturers, so asked the U.S. Bureau of Labor Statistics to be "politically correct" and change the name: Investorwords.com CPI http://www.investorwords.com/1062/Consumer_Price_Index.html Producer Price Index http://www.investorwords.com/3873/Producer_Price_Index.html But let's get to the answer(s) here. One assumption: that each of the packages sells in equal volumes -- an assumption that economists for the BLS would be careful to check out before assuming that potato chip prices had risen simply because prices in the smallest size had changed. WEIGHTED AVERAGE PRICE/OUNCE: CONSUMER TOTAL OUNCES: 2.25 + 7 + 11 = 20.25 oz. TOTAL COST: $4.77 WAP/OUNCE: $4.77/20.25 = $0.236/oz. WEIGHTED AVERAGE PRICE/OUNCE: WHOLESALE TOTAL OUNCES: 20.25 oz. TOTAL COST: $3.357 WAP/OUNCE: $3.357/20.25oz. = $0.166/oz. Best regards, Omnivorous-GA |
dana3-ga
rated this answer:
and gave an additional tip of:
$5.00
Exactly what I needed. Thank you so much! |
|
Subject:
Re: Marketing
From: research_help-ga on 25 Mar 2004 06:09 PST |
The question does not give enough information to determine whether the asker is looking for retail or wholesale weighted average price. Therefore there is no "right" answer. However, the retail weighted average price is (.69+1.69+2.39)/(2.25+7+11)=$.236 and the wholesale weighted average prices is (.385+1.24+1.732)/(2.25+7+11)=$.166. |
Subject:
Re: Marketing
From: research_help-ga on 25 Mar 2004 08:41 PST |
The official answer looks remarkably similar to the comment left half an hour prior. |
If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by emailing us at answers-support@google.com with the question ID listed above. Thank you. |
Search Google Answers for |
Google Home - Answers FAQ - Terms of Service - Privacy Policy |