Google Answers Logo
View Question
 
Q: Accounting Method ( No Answer,   5 Comments )
Question  
Subject: Accounting Method
Category: Business and Money > Accounting
Asked by: sappy2002-ga
List Price: $20.00
Posted: 09 Jan 2006 12:47 PST
Expires: 08 Feb 2006 12:47 PST
Question ID: 431213
I need to understanding the methodology behind the dollar value LIFO
calculation? More specifically the IPIC LIFO calc?  Is there a book
and or website I can go to which detail this out in a very
comprehensible manner?
Answer  
There is no answer at this time.

Comments  
Subject: Re: Accounting Method
From: dknumberone-ga on 18 Jan 2006 15:00 PST
 
How about any college accounting textbook covering financial
accounting or cost accounting?
Subject: Re: Accounting Method
From: dknumberone-ga on 18 Jan 2006 15:04 PST
 
Keiso & Weygandt Intermediate Accounting is a pretty good book...I
used it in college and still retain and refer to it sometimes.
Subject: Re: Accounting Method
From: burleson-ga on 06 Feb 2006 16:02 PST
 
Look at books by Wiley
Subject: Re: Accounting Method
From: sappy2002-ga on 04 May 2006 08:53 PDT
 
Thanks
Subject: Re: Accounting Method
From: maheenkazmi-ga on 08 May 2006 10:58 PDT
 
book I am using is by Albrecht, Stice, Stice, Swain

PROBLEM  8-6
Periodic Inventory Cost Flow Method:

Cost of goods available for sale:
Opening Bal (4250 cases @ $9.50)                      40375
Purchases:
1350 cases @ $10                                                  13500  
980 cases @ $10.50                                                10290
1830 cases @ 11.00                                                20130
8410                                                                        64050

1.	FIFO

COST OF GOODS SOLD:
920 cases @ $ 9.5                                    = $8740
1320 cases @ $9.5                                   =$12540
2010 cases @ $ 9.5                                  =$19095
40    cases @ $ 10                                    =   $400
                                                                  $40775
Cost of goods available for sale           64050
Less: Cost Of Goods Sold                    40775
Ending Inventory                              $  23275

2.	LIFO

COST OF GOODS SOLD:
920 cases @ $11                                         = $10120
910 cases @ $11                                         =$10010
410 cases @ $10.5                                     = $4305
570 cases @ $10.5                                     = $5985
1350 cases @ $10                                      =$13500
130 cases @ $9.5                                       = $1235
                                                                     $45155

Cost of goods available for sale           64050
Less: Cost of Goods Sold                    45155
Ending Inventory                              $  18895

3.	AVERAGE COST

Cost of goods available for sale         =  Average cost per unit
 Total units available

64050/ 8410 = $7.6

Important Disclaimer: Answers and comments provided on Google Answers are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Google does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. Please read carefully the Google Answers Terms of Service.

If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by emailing us at answers-support@google.com with the question ID listed above. Thank you.
Search Google Answers for
Google Answers  


Google Home - Answers FAQ - Terms of Service - Privacy Policy