Google Answers Logo
View Question
 
Q: Activity Based Costing ( Answered,   1 Comment )
Question  
Subject: Activity Based Costing
Category: Business and Money > Accounting
Asked by: sabrinamark-ga
List Price: $25.00
Posted: 30 Nov 2004 11:35 PST
Expires: 30 Dec 2004 11:35 PST
Question ID: 436168
Activity-based costing versus traditional overhead allocation methods.
ZZY Industries manufactures and sells custom-made dining tables.  Its
job costing system was designed using an activity-based costing
approach.  Direct materials and direct labor costs are accumulated
separately, along with information concerning three manufacturing
overhead cost drivers (activities).  Assume that the direct labor rate
is $15 per hour and that there were no beginning inventories.  The
following information was available for 2004, based on expected
production level of 50,000 units for the year:

________________________________________________________________________
   Activity           Budgeted         Cost Driver Used          Cost
(Cost Driver)       Costs for 2004    as Allocation Base Allocation Rate
________________________________________________________________________
Materials handling  $   250,000   Number of parts used  $  0.20 per part
Cutting and lathe work 1,750,000  Number of parts used     1.40 per part
Assembly and inspection  4,000,000  Direct labor hours    20.00 per hour
________________________________________________________________________

The following production, costs, and activities occurred during the month of July:
________________________________________________________________________
 Units          Direct              Number            Direct
Produced    Materials Costs     of Parts Used       Labor Hours
3,200       $107,200            70,400              13,120
________________________________________________________________________

Questions:

1) Calculate the total manufacturing cost and the cost per unit of the
dining tables produced during the month of July (Using the
activity-based costing approach).

2) Assume instead that ZZY Industries applies manufacturing overhead
on a direct labor hours basis (rather than using the activity-based
costing system described above).  Calculate the total manufacturing
cost and the cost per unit of the coffee tables produced during the
month of July.  (Hint:  You will need to calculate the predetermined
overhead application rate using the total budgeted overhead costs for
2004.)

3) Compare the per unit cost figures calculated in parts (1) and (2)
above.  Which approach do you think provides better information for
manufacturing managers?
Answer  
Subject: Re: Activity Based Costing
Answered By: leapinglizard-ga on 29 Dec 2004 20:10 PST
 
Dear suzannem,


1)

Under Activity-Based Costing (ABC), the total manufacturing cost of
a product is the sum of the activity costs and materials for that
product. Each activity cost, in turn, is obtained by multiplying the
allocation rate of the activity with its allocation base.

In the example at hand, the activities are the items listed in the
lefthand column of the upper table.

  Materials handling
  Cutting and lathe work
  Assembly and inspection

We are told that these are all the activities contributing to the finished
product. Furthermore, we are given the allocation rate of each activity
in the righthand column. Respectively, these are

   $0.20 per part
   $1.40 per part
  $20.00 per hour.

The other two columns are not interesting for the time being, since
the second column is not used in ABC and the third column is altogether
redundant, given that the last column already tells us the allocation
base for each activity. For "materials handling" and "cutting and lathe
work", the allocation base is the number of parts, while for "assembly
and inspection", it is the number of labor hours.

For the month of July, we are given both figures: 70,400 parts were used
in production, and 13,120 labor hours were committed to manufacturing the
coffee tables. Thus, the cost of each activity is calculated as follows.

  Materials handling:       70,400 * $0.20  =  $14,080
  Cutting and lathe work:   70,400 * $1.40  =  $98,560
  Assembly and inspection:  13,120 * $20.00  =  $262,400

We are also told that the cost of materials is $107,200. The total
manufacturing cost is the sum of all three activity costs with the cost
of materials, or

  ($14,080 + $98,560 + $262,400) + $107,200  =  $482,240.

To calculate the unit cost of a product, we divide the total manufacturing
cost by the total output, which is a number indicating how many units of
the product are made in a given time period. Here, we are told that 3,200
units of the product were manufactured in July. Hence, the unit cost is

  $482,240 / 3,200  =  $150.70


2)

The mention of direct labor hours is a red herring, since traditional
overhead allocation does not take into account the actual amount of labor
committed to the manufacture of a product in a specific month. Instead,
the manufacturing overhead is computed for the whole year, using an
advance estimate of the amount of direct labor that will be employed
in production.

To answer this question, then, we disregard the allocation rate and
allocation base of each activity, considering instead the budgeted cost
of each activity. For each of the three activities, the annual budgeted
cost is given in the second column of the upper table. Over the course
of the entire year, the total cost budgeted for these activities is

  $250,000 + $1,750,000 + $4,000,000  =  $6,000,000.

This is the total overhead for the year. Since 2004 is a leap year,
it has 366 days, so the overhead per day is

  $6,000,000 / 366  =  $16393.4426 .

There are 30 days in June. Hence, the budgeted overhead for the month
of June is

  30 * $16393.4426  =  $491,803.28 .

To obtain the total manufacturing cost, we must add to this the cost of
materials in the month of June, as follows.

  $491,803.28 + $107,200  =  $599,003.28

As before, the unit cost is the ratio of the total manufacturing cost
to the number of units produced.

  $599,003.28 / 3,200  =  $187.19


3)

Assuming that the activities responsible for the production of coffee
tables have all been identified and that their cost allocation rates have
been accurately estimated, ABC should give a better idea than traditional
accounting methods of the month-to-month manufacturing costs of a given
product.

The trouble with traditional overhead allocation is that not only
might the output of a product fluctuate drastically, but the costs of
the activities may also change over the course of a year. Instead of
using an average activity cost or an annualized estimate, ABC lets us
compute the total production cost according to the current costs of
the activities that go into manufacturing a given product. Of course,
the success of ABC depends on properly identifying all the activities
that add value to the manufacturing process.

For further information on the benefits of ABC, you might like to consult
the following web document.

Under-Secretary of Defense: Activity-Based Costing Concept Paper
http://www.defenselink.mil/comptroller/icenter/learn/abconcept.htm


Regards,

leapinglizard
Comments  
Subject: Re: Activity Based Costing
From: fecundone-ga on 30 Nov 2004 12:22 PST
 
Answers:

1) 
Total manufacturing cost = 
(70,400 * 0.20) + (70,400 * 1.40) + (13,120 * 20) + 107,200 = $482,240

Cost per unit = 482,240 / 3,200 = $150.70

2) 
Budgeted costs for July 2004:
(250,000 + 1,750,000 + 4,000,000) / 12 = 500,000

Total manufacturing cost = 500,000 + 107,200 = $607,200

Cost per unit = 607,200 / 3,200 = $189.75

3) The first approach provides better information for manufacturing
managers because it is more accurate in reflecting the variations by
month.  There was an expected production level of 50,000 units for the
year, or 4,167 units per month.  But in July 2004 there were 3,200
units produced.  This resulted in an over-inflated cost per unit.  The
estimated cost per unit over the entire year is $145.72.  The first
approach better captures the actual costs and thus provides more
accurate information.

Important Disclaimer: Answers and comments provided on Google Answers are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Google does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. Please read carefully the Google Answers Terms of Service.

If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by emailing us at answers-support@google.com with the question ID listed above. Thank you.
Search Google Answers for
Google Answers  


Google Home - Answers FAQ - Terms of Service - Privacy Policy