Topaz11 ?
The intent of calculations like this is to show the value of leverage
to shareholders. By borrowing, they can get a much better return
per-share than if stock is used to pay for an acquisition.
Let?s set up the numbers pre-acquisition first:
Common shares: 48.88 M
EBIT = $341.6 M
Pre-tax income = $297.7 M
Taxes = $113.3 M (113.3/297.7 = 38.1%)
Net income = $184.3 M
Earnings per share (EPS) = $3.77
THE ACQUISITION
=================
We?re going to acquire a company that will increase EBIT by 10% or
$34.2 million. You?re going to see some dramatic differences based on
whether it?s done with debt or equity ? and they get more dramatic in
a year with the tax effects of being able to write off interest from
income taxes.
EQUITY
------------
We?ll make an assumption that we can do the acquisition by increasing
the number of common shares by 10% to, adding 4.89 million shares to
the base. (Note that this is rarely the case, as acquiring companies
often buy faster-growing companies with higher P-E ratios. But we?re
trying to keep this simple.
In the case of equity financing, here are the new numbers:
Common shares: 48.88M + 4.89M = 53.77M
EBIT = $341.6M + $34.2M = $375.8M
Pre-tax income = $297.7M = $297.7M + $29.8M = $327.5M
Taxes = 0.381 * $327.5M = $124.8M
Net income = $202.7M
Earnings per share (EPS) = $3.77
As you can see, though the income increased, the EPS have stayed the
same. There?s no dilution ? but no gain in EPS. Again, this isn?t a
real world example ? as management would do the acquisition with the
goal of cutting costs ? but this sample financial problem is really
meant to show the effects of leverage. Which comes in the next
section.
DEBT FINANCING
===============
We?re going to set an arbitrary value of $10 per share for our company
? and for the acquisition. But instead of swapping stock, we?ll raise
$48.9 million in bonds to buy the fast-growing Topaz Corp. Current
rates on corporate bonds in the U.S. are 7%.
Here are the new numbers ? immediately after acquisition:
Common shares: 48.88M
Long-term bond liability: $48.9M
EBIT = $341.6M + $34.2M = $375.8M
Pre-tax income = $297.7M = $297.7M + $29.8M = $327.5M
Taxes = 0.381 * $327.5M = $124.8M
Net income = $202.7M
Earnings per share (EPS) = $4.15
You?ve been able to boost EPS with leverage ? a commonly-used
technique. But, of course, you?ve increased the risk of the firm with
debt.
NEXT YEAR
==========
Let?s see what happens with our firm after a year?s worth of
operations. We won?t assume any sales growth ? but we will have
annual costs of $3.42M on bond interest:
Common shares: 48.88M
Long-term bond liability: $48.9M
EBIT = $341.6M + $34.2M = $375.8M
Pre-tax income = $297.7M = $297.7M + $29.8M - $3.42M = $324.1M
Taxes = 0.381 * $324.1M = $123.5M
Net income = $200.6M*
Earnings per share (EPS) = $4.10
Note here that you?ve added $3.42M in expenses ? but only lost $2.1M
in net income. That?s because the taxes are ?subsidizing? the debt.
You can see that, even with the cost of debt, you?re way ahead of the
$3.77 in earnings, if you?d financed this acquisition with equity.
In fact, if there had even been modest sales growth (of say 5%) with
no increase in costs, you?d have seen dramatic increases in leverage ?
in part due to the financing and in part due to ?operating leverage.?
I hope that this is clear, but if any aspect of the calculations are
not, please don?t hesitate to request a clarification before rating
the answer.
Best regards,
Omnivorous-GA |