Google Answers Logo
View Question
 
Q: Activity-Based Costing ( Answered 5 out of 5 stars,   0 Comments )
Question  
Subject: Activity-Based Costing
Category: Business and Money > Accounting
Asked by: skiphodge-ga
List Price: $25.00
Posted: 22 Sep 2005 05:59 PDT
Expires: 22 Oct 2005 05:59 PDT
Question ID: 570885
Concerning the current systems effectiveness in valuing costs of two
products, KiteSurfRUs hires a consultant to create an activity-based
costing system. The consultant developed the following data:
Cost pool            Cost driver               Total amount           
 Kite Surf     Professional Board
Equipment           Machine hours             $  35,000               
    1,100             300
Material order      Number of orders            12,500                
      475             150
Machine setups   Number of setups             14,300                  
    216               70
Quality control     Number of inspection        6,000                 
      25                5

Required: 
Calculate the manufacturing overhead rate based on labor hours and machine hours
Determine the cost to manufacturing one unit of each model under the
current costing system
Determine the cost to manufacturing one unit of each model using the
activity-based costing data presented above.
Is the kite surf kit as profitable as the company may think it is
based on its present system?
What should KiteSurfRUs Company do to improve its profitability?

Request for Question Clarification by omnivorous-ga on 22 Sep 2005 08:08 PDT
Skiphodge --

1.  It appears that "Equipment" is the machine-cost and Material
order/Machine setup/QC are all labor charges.  Correct?

2.  There's no way to answer whether "kite surf kit as profitable as
the company may think it is" because we don't have a cost, price or
profit margin for it.

3.  As for improving profitability, the information here is so limited
that you're going to get a vague answer ("change the price on the two
products" or "focus on true activity-based costs in cost reduction.")

Best regards,

Omnivorous-GA

Clarification of Question by skiphodge-ga on 22 Sep 2005 12:11 PDT
I think you may be lookin for info from past year

                                                        Kite Surf Kit 
     Professional Board
Sales and  production (units)               600                       
           300
Sales price                                          $600             
                   $650
Labor hour required per unit                   6                      
               10
Machine hour required per unit               5                        
              5
Unit costs:
 Direct materials                                $180                 
              $210
 Direct labor                                        $60              
                   $60
 Variable overhead                              $60                   
              $70
Current cost accounting system allocates fixed production  department
overhead based  on  labor hours and  machines hours. The amount of
fixed overhead related to labor hours and machine hours are $36,300
and $31,500

Request for Question Clarification by omnivorous-ga on 22 Sep 2005 17:25 PDT
Skip --

I want to make sure that I have this right:
Kite Surf sales: 600
Professional board: 300
Kite Surf price: $600
Professional board price: $650
etc.

Best regards,

Omnivorous-GA

Clarification of Question by skiphodge-ga on 23 Sep 2005 07:13 PDT
Yes, you have all the info correct.  Need answer as soon as you can, Thanks
Answer  
Subject: Re: Activity-Based Costing
Answered By: omnivorous-ga on 23 Sep 2005 10:25 PDT
Rated:5 out of 5 stars
 
SkipHodge ?

The traditional allocations of overheads (OH) are by direct labor,
shop time, or sales.  With sales, you can do it via unit sales or
dollar volume.

Activity-based costing traces the sources of product cost, turning an
?indirect? cost into a direct cost.  It allows the company to attack
cost drivers more specifically ? which is really the answer to what
the company should do to improve profitability.   A good overview of
ABC is here in Narcyz Rostowski?s summary --

University of Pittsburgh
?Introduction to ABC,? (Rostowski, May 28, 1998)
http://www.pitt.edu/AFShome/r/o/roztocki/public/html/abc/abctutor/ 


---

MANUFACTURING OH ? LABOR, MACHINE

1.  LABOR:
Kite Surf: 600 units * 6 hours = 3,600 hours (54.55%)
Professional Board: 300 * 10 = 3,000 hours (45.45%)

Labor Fixed OH divides $36,300 by the units produced:
Kite Surf: $33.00
Professional Board: $54.99

2.  MACHINE:

Machine Fixed OH divides $31,500 by the units produced:
Kite Surf: 600 units * 5 hours = 3,000 hours (66.7%)
Professional Board: 300 * 5 = 1,500 hours (33.3%)

Machine Fixed OH:
Kite Surf: $35.02
Professional Board: $34.97 

3.  TOTAL FIXED OH ? TRADITIONAL COSTING

Kite Surf Fixed OH = $68.02
Professional Board Fixed OH = $89.96

You can check these numbers to see if they come out to the total
$67,800 by multiplying them by volume.  (They do.)

---

MANUFACTURING COST/UNIT ? TRADITIONAL COSTING

Kite Surf:
Materials: $180 
Labor:  $60
Variable OH: $60
Fixed OH: $68.02
TOTAL = $368.02

Professional Board:
Materials: $210
Labor: $60
Variable OH: $70 
Fixed OH: $89.96
TOTAL = $429.96

---

ABC COSTING ? KITE SURF, PROFESSIONAL BOARD

Kite Surf ABC OH:
Equipment: (1100/1400) * $35,000 = $27,500
Material order: (475/625) * $12,500 = $9,500
Machine setup: (216/286) * $14,300 = $10,800
QC: (25/30) * $6,000 = $5,000
TOTAL: $52,800
FIXED OH PER UNIT: $88


Professional Board ABC OH:
Equipment:  $7,500
Material order: $3,000
Machine setup: $3,500
QC: $1,000
TOTAL: $15,000
FIXED OH PER UNIT: $50 

As you can see, an ABC system results in substantial fixed cost shifts
away from the Professional Board and onto the Kite Surf product, with
Kite Surf going from a traditional Fixed allocation of $68.02 per unit
up to $88 based on it?s consumption of time.

--

KITE SURF PROFITABILITY

The traditional profitability would be $600 - $368.02 = $231.98, a
38.66% gross margin, actually pretty good on most manufactured
products.

However, the ABC system shows total costs of $388, so the
profitability is lower at  $212 or 35.3%.

--

IMPROVING PROFITABILITY

It is generally accepted that competition and customers determine the
price for a product, but improving profitability could be done by
raising prices (or perhaps restricting promotional or other sales
costs on this higher-volume product).

However, as a manager in the factory, you?d want to look at the
activities that are driving per/unit costs up on this product.  Why,
for example are 83% of the QC inspections being run on a product
that?s only 66% of the unit volume?  Is it too complex?  Is there
something breaking in the manufacturing process?  Are we buying
defective parts?

You can ask similar questions about each step of the process: Kite
Surf machine setups are driving 76% of the cost there.  One of the
lessons that Detroit automakers have learned over the years is that
Toyota?s Lean Production System is more efficient at machine setups
and changes ? and KiteSurfRUs has a similar problem.

Google search strategy:
Activity-based costing + overhead

If any part of this is unclear, please don't hesitate to request a
clarification before rating this Google Answer.

Best regards,

Omnivorous-GA
skiphodge-ga rated this answer:5 out of 5 stars
Outstanding

Comments  
There are no comments at this time.

Important Disclaimer: Answers and comments provided on Google Answers are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Google does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. Please read carefully the Google Answers Terms of Service.

If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by emailing us at answers-support@google.com with the question ID listed above. Thank you.
Search Google Answers for
Google Answers  


Google Home - Answers FAQ - Terms of Service - Privacy Policy