Google Answers Logo
View Question
 
Q: Profits in makeup/cosmetics ( No Answer,   1 Comment )
Question  
Subject: Profits in makeup/cosmetics
Category: Business and Money > eCommerce
Asked by: nikkelasen-ga
List Price: $50.00
Posted: 12 Dec 2005 05:29 PST
Expires: 11 Jan 2006 05:29 PST
Question ID: 604747
What is the mark up on makeup products, and who knows about this? If
you can find the number for "Cosmetics" in general that will suffice.
The mark up is the amount (percentage) by which the end price exceeds
cost of production.

As an example:
a good is produced at a cost of 100
The producer sells it to the retailer for 200 and the consumers buy it for 400.
In this case the overall markup is 400%, and the retailer markup is 100%.  

I am interested in the retailer markup, on make up in either Europe or
the US.  in your answer I will need a source to whom I can contact and
discuss this with.

Your task is thereby to find the actual mark up, and tell me who I can
contact in order to dig deeper into this.

Best regards
Niklas
Answer  
There is no answer at this time.

Comments  
Subject: Re: Profits in makeup/cosmetics
From: whyaduck-ga on 04 Jan 2006 14:09 PST
 
Mark-ups are different for prestige, mass market and discount
retailers, at least in the US.

In prestige, for example, let's say a cream makeup sells for $100 for
2 ounces. The salesperson gets a commision of 20%, so that brings the
cost to $80. The store gets 40% of the selling price, so now you have
a $40 jar of makeup. But...the seller also has to pay rent for the
counter space, which can add another 5%. Now you're down to $35 and
the manufacturer hasn't seen a dime. The manufacturer is hoping to
make a 40% profit, so they have to produce that elegant cream for
about $20. This will have to include the cost of the raw materials,
manufacturing costs, packaging costs, filling costs, facility
overhead, shipping costs, advertising and merchandising, and so on.
The cost for manufacturing, packaging and filling should run about
$10. The packaging costs including filling are typically twice the
costs for raws and manufacturing. So...you have about $2 worth of raw
materials, and $1.50 in manufacturing costs to produce a finished
formula, going into a package that costs about $7 (including the costs
of filling and labelling) onto which you have to tack on enough
advertising and overhead to be able to sell this product for $100. Not
an easy thing to do.

Important Disclaimer: Answers and comments provided on Google Answers are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Google does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. Please read carefully the Google Answers Terms of Service.

If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by emailing us at answers-support@google.com with the question ID listed above. Thank you.
Search Google Answers for
Google Answers  


Google Home - Answers FAQ - Terms of Service - Privacy Policy