Google Answers Logo
View Question
Q: Average Training Video Cost Per Minute ( Answered 4 out of 5 stars,   0 Comments )
Subject: Average Training Video Cost Per Minute
Category: Business and Money > Advertising and Marketing
Asked by: ufburgs-ga
List Price: $15.00
Posted: 11 Sep 2003 10:08 PDT
Expires: 11 Oct 2003 10:08 PDT
Question ID: 254620
I am interested in finding the average training video cost per minute.
Subject: Re: Average Training Video Cost Per Minute
Answered By: czh-ga on 11 Sep 2003 13:28 PDT
Rated:4 out of 5 stars
Hello ufburgs-ga,

My research shows that the average cost per finished minute for a
training video is between $1000 and $3000. This is a significant range
but it can be easily explained if you look at the components of how
the price for a production is developed. Because there are many
variables involved in planning, pre-production, shooting, productions
values, scripting, talent, post-production and many other elements, it
is difficult to get a tighter per minute estimate. The links I’ve
collected will show you the issues involved and should help you with
your own production planning.

Good luck with your project.

Scriptwriter: $200-350 per page
Director/crew: $1000-$3000 per day
Editing suite: $120-$350 per hour
Talent: $800-1,000 per person per day
Tape stock: $25-$50 per tape
Duplication: $10 per copy 
These are merely averages for standard service and based on a simple
shooting schedule along with a need for program distribution. If you
add music fees, artwork, and sets, a promotional tape for your
upcoming sales contest may end up costing more than the contest
Given inflation and the wide variation in production costs, the
quickest way to figure out how much your video will cost is to assume
$1,500-$2,000 per finished minute of program.
Rates and Costs
Our rates are quite competitive as a bid to win your business. 
 Without knowing the specifics of a project, it is difficult to
estimate the cost of a completed program.  Nevertheless, some
generalities follow below.
Our pricing philosophy is as follows:  Our rates are $75-$100 / hour,
depending on complexity; consumables such as tape stock are assessed
at 2x cost; other consumables such as music and mass duplication are
assessed at cost plus 15%; initial consultation is free.
As a very rough guideline, a production of moderate complexity, such
as a simple infomercial or training tape, will be about $1500-$2500
per finished minute.
Estimating the cost of a project  
As stated above, a completed video of moderate complexity generally
costs about $1500 to $2500 per finished minute at this level in the
production business.
A product of The Performance Engineering Group Inc., QuickLearn is a
CBT tool that is produced at a fraction of the cost and time of
traditional training solutions.

QuickLearn costs about 10 percent of what conventional training tools
require to produce. For example, traditional training video tapes that
require scripting and acting cost an average of $3,500 per finished
minute. A QuickLearn training module, however, only costs an average
$2,500 for the entire training module.
Total costs generally range from $500 to $1,500 per finished minute
for each production, but can go as high as $3,000 per finished minute
or higher. Many of our productions run in about the $800 to $900 per
finished minute range, however. Costs depend upon several factors
including the locations, travel, original graphic designs, talent
fees, and special effects. We prepare each budget on a
project-by-project basis.
In the industry, the average cost to produce a video is around $1,000
to $3,000 per minute of "Finished" video.  So, a 10 minute video could
cost from $10,000 to $30,000.
We charge $100 per hour for production services, and $25 per hour for
travel time.  Depending on the complexity of the project, on the
average it can take anywhere from 2 hours to 8 hours of production
work for each minute of finished video.
Based on our pricing, on the average, you could expect the cost to be
from $2,000 to $8,000 for a 10 minute video.  Remember, complex
projects can require more time, and be more costly.
Little Voice produces compelling, professional videos and is up to
date on the latest technologies of this powerful medium. Ours is a
documentary style. We typically do not use narration; rather we let
the voices of the interviewees tell the story. All Little Voice videos
use the broadcast quality BETA or DV video; combining footage, live
interviews, still photographs, graphics and music, insuring your story
will be told in a professional, engaging and comfortable way.
The Recommended length of an informational video is 8-10 minutes
The average cost is approximately $1,500-3,000 / minute
The estimated timeline to complete a project video is 5
How much money can I save by making my videos through public access?
If you hire a film or video production company to make a video for you
the costs are high. The rule of thumb is $1,000 per minute for a
completed video. So if you’ve decided that you’d like a 15-minute
video to recruit volunteers, send to potential funders or do outreach,
it will cost you $15,000. On the other hand, when you use public
access, you can expect to pay less than $150 for everything you need:
center membership, training, videotapes stock and other supplies. And
the time to learn to use the equipment is a worthwhile investment as
you gain the ability to make programs in the future. Most importantly
though you’ve taken charge of your own media -- you determine how your
message is communicated, the story you want to tell.
Production costs vary greatly, depending on quality, length,
locations, special effects, etc. Industry experts generally use $1,000
- $2,000 per finished minute as a starting point to estimate costs.
How to Plan, Write and Edit Video Scripts  
How much will my video cost? 
Consumer:  About $500/minute of final productions
Prosumer:  About $1500/minute of final production
Professional:  About $3000/minute of final production 
What a powerful communication tool video can be! Did you know that
some studies have shown that people remember merely 20% of what they
hear, and only 30% of what they see, and an incredible 70% what they
hear and see?
What questions do you ask? Will your final product meet expectations?
We think it can if you follow some simple, but important
guidelines.***** This article provides a good overview of the
production planning process and how to think about production costs.

cost per minute training video production
average cost produce video training
ufburgs-ga rated this answer:4 out of 5 stars
Very thorough.

There are no comments at this time.

Important Disclaimer: Answers and comments provided on Google Answers are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Google does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. Please read carefully the Google Answers Terms of Service.

If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by emailing us at with the question ID listed above. Thank you.
Search Google Answers for
Google Answers  

Google Home - Answers FAQ - Terms of Service - Privacy Policy